Google’ın yazılım destek süresi Apple’ı resmi olarak geride bırakıyor!

Google, geçtiğimiz sonbaharda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro’yu tanıtırken etkinlikte tüm kullanıcılara 8 yıllık yazılım desteği sözünü verdi. Herkesi çok eden bu söz Pixel’in yazılım desteğinin Apple’dan daha fazla olduğu anlamına geliyordu. Apple’ın resmi yazılım destek süresi ise telefonun satışa çıktığı tarihten itibaren 5 yıldır.

Pixel’in yazılım destek süresi Apple’dan daha fazla

Samsung’da Apple’a karşı hızlı bir hamle yaptı ve akıllı telefonlarının yazılım desteğini 7 yıla çıkardı. Bu sayede iki şirket, Android‘in uzun ömürlü akıllı telefon arayan herkes için güvenilir liman olacağını gösterdi. Apple’ın resmi doğrulaması ile iPhone’ların sadece 5 yıl güncelleme aldığı kanıtlanıyor. Android blog yazarlarından Mishaal Rahman yakın zamanda Apple’ın Birleşik Krallık’a verdiği belgeleri inceledi. Şirket yakın zamanda Birleşik Krallık’ın ürün güvenliği ve telekomünikasyon altyapısına yeni bir belge yükledi.

PSTI olarak da bilinen bu sistemin mantığı, internete bağlı cihazlar satan herhangi bir şirketi müşteriler için hem güvenlik, hem de destek politikalarını özel olarak detaylandırmaya zorlamaktır. Bu sayede müşterilerin hakları her zaman korunur. Yüklenen belgede Apple, cihazlarının çıktığı tarihten itibaren 5 yıl güncelleme aldığını belirtiyor. Lakin Apple her zaman 5 yıl ile sınırlı kalmıyor. Şu anda iOS 17 güncellemesi alan en eski telefonlar iPhone XR ve iPhone XS neredeyse 6 yıllık cihazlar ve bazı kaynağı belirsiz sızıntılar bu cihazların iOS 18’i bile alabileceğini söylüyor.

Ancak resmi bilgilere göre konuştuğumuzda Pixel’in yazılım destek süresi 8 yıl ile birinci, Samsung’un yazılım destek süresi 7 yıl ile ikinci sıraya yerleşirken Apple ile 5 yıl ile üçüncü sıraya yerleşiyor. Android’ler iPhone’lara göre iki veya üç yıl daha fazla yazılım desteğine sahip oluyor. Forumlardaki bazı Android kullanıcıları bu durumu avantaj olarak görüyor olsa bile bazı Apple kullanıcıları Android telefonların haddinden fazla zorlandığını belirtiyor.

Sizin tercihiniz hangisinden yana? Bir yanda Apple’ın iOS işletim sistemi, diğer yanda Google’ın Android işletim sistemi. Lütfen düşüncelerinizi yorumlarda yazmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir